За 27 років в Україні стало вдвічі менше дітей

Проте літніх людей – на 640 тисяч більше.

Мінус 9 мільйонів

За роки незалежності населення України скоротилося більш ніж на 9 мільйонів осіб. До високої смертності та низької народжуваності, які вже практично стали нашими постійними супутниками, додалися анексія частини території, військовий конфлікт на сході країни і трудова міграція таких масштабів, що її вже можна назвати масовою втечею, інформує Ukr.Media.

Згідно з даними Держстату України, з 1991 року кількість літніх людей в нашій країні збільшилася на 640 тисяч чоловік, у той час як число дітей до 14 років скоротилося в 1,7 рази.

Економісти кажуть: погано не стільки те, що населення невпинно зменшується, скільки те, що воно катастрофічно старіє. Будь-яка економіка – це набір ресурсів, передусім трудових. У нас же з кожним роком стає все менше людей, які працюють: дітей народжується мало, країну в пошуках кращого життя залишають молоді і активні. В результаті навантаження пенсіонерів на працюючих зростає буквально з кожним днем, а проблеми Пенсійного фонду з періодичних поступово стають хронічними.

“Зниження чисельності населення означає зменшення кількості економічно активних людей – причому і працівників, споживачів, – пояснює аналітик ГК TeleTrade Володимир Чорнобай. – Це гальмо для економіки взагалі і для підвищення доходів людей зокрема. Низька народжуваність призводить до старіння населення, так що будуть збільшуватися навантаження на охорону здоров’я, соціальні служби, відносні витрати на пенсії”.

Працювати нікому

Працювати в країні стає просто нікому: вже зараз чимало вітчизняних компаній виявляються не в змозі закрити вакансії, що “висять” місяцями. Причому, кажуть ейчари, якщо раніше працедавці підходили до вибору скрупульозно і віддавали перевагу фахівцям з унікальними навичками, то зараз відчувається серйозний брак працівників з звичайним набором компетенцій.

Втім, сьогодні українським компаніям непросто не тільки знайти співробітників, але і утримати. Рівень плинності кадрів в Україні дуже високий: у середньому за рік звільняється кожен п’ятий співробітник.

– Існують три основних типи очікувань від роботи – інструментальні (тобто матеріальні, в першу чергу зарплата), ціннісні (моральне задоволення від роботи) і соціальні (прагнення допомогою своєї роботи виконувати певну функцію в суспільстві), – пояснює соціолог Лариса Шутько. – На жаль, працюючи в українських компаніях, більшість наших співгромадян виявляються розчарованими у всіх трьох очікуваннях, так що нічого дивного в масовій трудовій міграції немає.

Українці їдуть на заробітки до Європи мільйонами. Згідно з офіційними даними, закордоном зараз працює близько 5 мільйонів наших співгромадян, а неофіційні джерела і зовсім наполягають на цифрі 8 мільйонів осіб. При цьому найближчі сусіди продовжують робити кроки назустріч українським заробітчанам. Зокрема, у польському уряді готують зміни до законодавства, які полегшать отримання дозволів на роботу для українців і допоможуть нашим співгромадянам у відкритті власних фірм. Крім того, поляки пообіцяли спростити процедуру працевлаштування українських медиків.

Слідами поляків пішли і чехи, вже оголосили про спрощення процедури працевлаштування для українців.

На думку аналітика Олексія Куща, “полювання на українців” у найближчі роки тільки посилиться, адже на прикладі Польші очевидно, що українці чудово вміють піднімати європейську економіку і свою функцію забезпечення європейських країн якісною робочою силою виконують на відмінно.

Цікавий момент: незважаючи на те, що очікувана тривалість життя українських чоловіків на 10 років нижче очікуваної тривалості життя жінок, співвідношення статей за рахунок міграції поступово починає вирівнюватися: за 27 років чоловіків стало менше на 4,33 мільйонів, а жінок – на 5,08 мільйонів осіб.

РЕКЛАМА:

Вам також може бути цікаво...