facebook

Астрономи відшукали планету з трьома «Сонцями»

Астрономи вперше помітили планету не з одним, не з двома, а з цілими трьома зірками, навколо якої вона обертається.

1460995663

Планети, які обертаються навколо двох зірок, є відносною рідкістю. В честь аналогічної планети з кіносаги «Зоряні війни» їх називають «татуїнами».

З моменту відкриття першої такої планети, виявленої телескопом «Кеплер» в 2011 році, було знайдено всього 10 татуїнів у восьми зоряних системах. Вчені пов’язують їх рідкість з тим, що такі планети вкрай складно бачити за допомогою наявних сьогодні телескопів, – повідомляють РІА «Новости».

«Приблизно половину року на цій планеті, який триває 550 земних років, на її небосхилі видно відразу три зірки. Два менш яскравих світила завжди розташовані близько одна до іншої, а третя зірка то зближується, то віддаляється від них. В той час коли ці зірки розташовані разом, вони породжують унікальні потрійні заходи і світанки, а в інших випадках захід одного світила супроводжується сходом іншого. В цей час день триває на цій планеті 140 років», – заявив Кевін Вагнер з Університету Арізони в Тусоні (США).

Вагнер і його колеги відкрили приклад вкрай незвичайного татуїна, який можна виділити в окремий клас екзопланет, спостерігаючи за цілим виводком молодих зірок на стику сузір’їв Скорпіона, Центавра і Вовка за допомогою телескопа VLT, встановленого в обсерваторії Параналь в Чилі, і інструменту SPHERE, здатного бачити теплову «тінь» планет.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Вчених цікавили дві речі: те, як часто зустрічаються татуїни і чи можна їх побачити безпосередньо за допомогою оптичних телескопів, у чому часто сумніваються багато інших планетологів. Спостерігаючи за приблизно сотнею молодих зірок у так званій асоціації Sco OB2, чий вік не перевищує 16 млн років, планетологи знайшли вкрай незвичайну відповідь на обидва ці питання.

Плодом їх пошуків стала зоряна система HD 131399 – сім’я з трьох молодих зірок, віддалена від нас на 319 світлових років. Велика зірка в цій системі майже в два рази важча Сонця, а менші світила обертаються навколо нього на відстані приблизно в шість разів більше, ніж відстань обороту Плутона навколо Сонця, дещо поступаються йому в масі.

Навколо більшої зірки на відстані 80 астрономічних одиниць, середніх дистанцій між Землею і Сонцем, обертається велика планета-татуїн HD 131399Ab, чия маса приблизно в чотири рази більше, ніж у Юпітера. Життя на її поверхні або на її супутниках навряд чи можлива – завдяки світінню трьох зірок її середня температура перевищує пекельні 850 °K (576 °С).

Відкриття планети в такій конфігурації зірок і в такому місці стали повною несподіванкою для вчених – за їх словами, найменші зрушення її орбіти в бік більшої зірки або пари менших світил дестабілізували б її і HD 131399Ab була б давно викинуто з системи.

«Поки незрозуміло, як ця планета виявилася в настільки далекій орбіті і в цій екстремальній зоряній системі, ми поки не можемо сказати, як її відкриття змінює наші загальні уявлення про планетні системи, що існують у Всесвіті. З іншого боку, її відкриття показує, що різноманітність їх «видового складу» помітно вище, ніж вважали багато колег. Татуїни ще слабо вивчені, і можна сказати, що їх може бути стільки ж, скільки і планет у самотніх зірок», – підсумовує Вагнер.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

РЕКЛАМА:

Вам також може бути цікаво...

загрузка...