Нові правила прописки. Як влада буде контролювати особисте життя українців

Українцям змінюють систему реєстрації місця проживання. Офіс реформ адміністративних послуг оприлюднив відповідний проект закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», який регламентує процес прописки і виписки громадян і їхніх дітей.

У разі успішного голосування в Раді, норми вступлять чинності 1 січня 2020 року. Документом вносяться такі основні зміни в систему реєстрації місця проживання в Україні:

При виписці дається місяць для постановки на нове місце реєстрації (раніше на це відводилося 10 днів).
Подавати документи в ЦНАП можна одночасно на виписку і нову реєстрацію. Все оформити обіцяють протягом місяця.
Оформити обіцяють протягом місяця. При цьому, датою початку реєстрації буде день подання заявником документів.
Нові id-паспорта міняти не потрібно – всі дані внесуть на електронний чіп. Паспорти-книжечки, по-старому, будуть проштамповувати.
При внесенні неправдивих даних про себе або дітей, органи реєстрації можуть на свій розсуд призупинити або анулювати реєстраційні дії.

При необхідності інспектора зможуть вибірково навідуватися додому до заявників, щоб перевірити подану ними інформацію.
Школи зможуть ініціювати перевірку місця реєстрації дитини.
Дітей пропишуть тільки за місцем реєстрації одного з батьків (за письмовою згодою другого).
На реєстрацію новонароджених дають 3 місяці (якщо не встигнеш – автоматично зареєструють з матір’ю). Документи можна подати в РАЦС разом з держреєстрацією народження або під час оформлення державної допомоги.
За недостовірні дані оштрафують.
Прописка і виписка буде відбуватися виходячи з тих документів, які подав заявник. Ці дані зможуть вибірково перевіряти, і, якщо виявлять невідповідність, – реєстрацію зупинять, а заявника оштрафують.

Юристи зазначають, що декларативний принцип реєстрації має дуже тонку грань між швидкими і легкими умовами такої реєстрації, і тотальним контролем держави за своїми громадянами і різними зловживаннями.

“Порядок впровадження таких механізмів може викликати особливе втручання органів реєстрації в особисте життя громадян», – підмітила адвокат.

Спрощена реєстрація може привести до маси зловживань. Тому, щоб відбити охоту маніпулювати даними, вводяться великі штрафи.

За подання недостовірних відомостей про реєстрацію місця проживання доведеться заплатити від 1 700 до 3 400 тис. грн. (Раніше такі дії не каралися і в житло можна було прописати скільки завгодно людина). Значно збільшилися штрафні санкції і за проживання без реєстрації або повідомлення органу реєстрації: з 17-51 грн. до 340-850 грн.

У день прийняття рішення про перевірку, реєстраційні дії припиняються або анулюються. Чи не пізніше наступного дня перевіряючі повинні відіслати підозрюваному повідомлення про візит, опитувальник для актуалізації даних та копію заяви, якщо таке надійшло.

Насамперед ревізори попросять протягом 5 днів письмово надіслати пояснення і всі можливі докази свого законного проживання в житло, або особисто запросити перевіряючих, вказавши дві можливі дати та час для інспекції.

Про рішення оглянути квартиру сповістять протягом 15 днів. А за результатами перевірки, під час якої може вестися відеозапис, складуть акт. Цього паперу вистачить, щоб виписати людину.

«Вводиться окрему підставу для зняття з реєстрації особи, практично не проживає за місцем реєстрації. Якщо раніше потрібно було його шукати, просити «знятися» добровільно, або через суд, що могло зайняти від 2-х місяців до півроку, то з набуттям чинності цього закону досить буде акту перевірки», – розповів юрист.

У разі чого, дії перевіряючих можна буде оскаржити.

 

Джерело.

РЕКЛАМА:

Вам також може бути цікаво...